nowosci

Archiwum Biżuterii

Złota bransoleta z granatem i perłami głębinowymi - biedermeier, pocz. XIX w.

Złota bransoleta z granatem i perłami głębinowymi - biedermeier, pocz. XIX w.

sprzedany.png

ZŁOTA BRANSOLETA Z GRANATEM I PERŁAMI GŁĘBINOWYMI - XIX W.

BIEDERMEIER

RARE

 

Bransoleta z I połowy XIX w., z okresu,  kiedy to biżuteria przyjęła najbogatsze formy, rozbudowane i bardzo efektowne. "Rozłożysty” biedermeier, charakterystyczne, duże, kompletowane w garnitury, ozdoby, pasowały do odsłoniętych ramion i upiętych włosów. Precjoza z tej epoki wykonywane były ze złotej lub srebrnej, pokrywanej złotem,  lekkiej blachy, perfekcyjnie cyzelowanej, repusowanej  i grawerowanej, często z dużymi kamieniami o intensywnych barwach lub kolorowym szkłem, dominowały zróżnicowane faktury i wielobarwne emalie.

 

Ornamentyka inspirowana była rokokiem, przeważały  zdobienia wolutowe, mięsiste liście, kwiaty, pąki, roccaille, pełna plastyka formy, jak w tej bransolecie wykonanej w złocie pr. 0,580 badanym, lutowie częściowo metalowe.

 

Czas powstania/pochodzenie -  XIX w., ok. 1830-40, Austria lub Niemcy.

 

Technika/zdobienie - złoto dęte, repusowane, cyzelowane,  ornamentyka w pełnoplastycznej postaci z dominacją motywów floralnych  w niezwykle rozbudowanej, okazałej formie. 

Granat naturalny w szlifie fasetowym starym o masie 1,75 ct oraz perły głębinowe oprawne w srebro.

 

Masa bransolety - 22,150 grama, wymiary -  front 4,3 cm szerokości, dalej obręcz po obwodzie - od 2 cm do 6 mm na odwrociu. Owal obręczy mierzony wewnątrz - 5,9 cm x 5,2 cm, na średni nadgarstek.

 

Stan zachowania - wspaniały! zważywszy na wiek bransolety - bez mała 200-letni -  okazałą, rozbudowaną formę  w takiej technice wykonania, jak i plastycznej ornamentyce - tak dobry stan  jest rzadko spotykany.

Wszystkie elementy dekoracji kompletne bez ubytków, napraw i uszkodzeń, sprawny zamek, piękna patyna - także miejscami wewnątrz, widoczna na zdjęciach - to nie są naprawy czy uszkodzenia, wszelkie zniekształcenia są skutkiem refleksów światła.   Na tylnej obręczy od wewnątrz  minimalne punktowe wgniecenie widoczne pod lupą.

 

Katalogowy przykład biżuterii epoki biedermeier -  kunsztu XIX w. złotnictwa, delikatności i subtelności wykonania - i rzadko już dziś spotykanej biżuterii z tego okresu w takim  stanie zachowania. Urzeka kobiecością, klimatem epoki i pięknem starych kamieni. 

 

Dla koneserek tematu, miłośniczek XIX w.  historycznej, unikalnej biżuterii polecam szczególnie  -   do złotych, antycznych stylizacji z epoki.

 

Bransoleta ta stanowić będzie  także doskonały nabytek muzealnych kolekcji dawnej biżuterii.

 

Certyfikat  biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów jest dołączony do zakupu.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty