Archiwum Biżuterii
ZŁOTA BRANSOLETA Z MOTYWEM MUSZLI W FORMIE SEKRETNIKA
BIEDERMEIER, POCZ. XIX W.
RARE
Bransoleta z I połowy XIX w., z okresu, kiedy to biżuteria przyjęła najbogatsze formy, rozbudowane i bardzo efektowne. Precjoza z tej epoki wykonywane były ze złotej lub srebrnej, pokrywanej złotem, lekkiej blachy, perfekcyjnie cyzelowanej, repusowanej i grawerowanej, często z dużymi kamieniami o intensywnych barwach lub kolorowym szkłem, dominowały zróżnicowane faktury i wielobarwne emalie.
Ornamentyka inspirowana była rokokiem, przeważały zdobienia wolutowe, mięsiste liście, kwiaty, pąki, roccaille, pełna plastyka formy. Szczególną uwagę zwraca dekoracyjność form, lekkość i płynność linii, jak w tej właśnie bransolecie z motywem muszli w białej emalii.
Bransoleta wykonana w złocie próby 0,750.
Czas powstania/pochodzenie - XIX w., ok. 1820-40, Francja lub Austria.
Technika/zdobienie - złoto dęte, repusowane, cyzelowane, ornamentyka rokokowa w pełnoplastycznej formie z motywami floralnymi - liści i owoców winorośli.
Motyw muszli dekorowanej białą emalią w formie schowka sentymentalnego. Element zamocowany na zawiasku do medalionu bransolety.
Muszle - w Europie symbolizowały księżyc, kobiecość i płodność. W Grecji były atrybutem wynurzającej się z piany morskiej Afrodyty. Jako znak życiodajnej wody muszla była dla starożytnych Greków przede wszytkim znakiem szczęścia, wynikającego z trwania życia i narodzin kolejnych pokoleń. Uosobieniem tych płodnych sił przyrody była właśnie Afrodyta, toteż muszlę poświęcono właśnie tej bogini.
Bransoleta ta nawiązuje także do XVIII w. sentymentalizmu - schowek/sekretnik na pamiątkę miłości, żałoby, miejsca, osoby... oraz ornamentyka roślinna - wszak pnącza winorośli to wierność w XIX w. symbolice kwatowej.
Masa bransolety - 14,740 grama, wymiary - front 4,4 cm szerokości, dalej obręcz po obwodzie - od 2 cm do 7 mm na odwrociu.
Owal obręczy mierzony wewnątrz - 5,4 cm x 4,6 cm, na szczupły nadgarstek, choć, co podkreślam, bransolety tego typu noszono powyżej nadgarstków. Obwód mierzony wewnątrz ok. 16,5 cm.
Stan zachowania - bardzo dobry - zważywszy na wiek bransolety - bez mała 200-letni - wykonanie w takiej technice w wysokiej próbie złota oraz ornamentykę i zdobienie emalią, tak dobry stan jest rzadko spotykany. Dekoracja frontu i emalia w stanie doskonałym, zapięcie sprawne, jedynie wewnątrz obręczy na jej tylnej części nieznaczne punktowe wgniecenia.
Wszystkie elementy dekoracji kompletne bez ubytków, napraw i uszkodzeń.
Reprezentatywny w formie i technice wykonania przykład biżuterii epoki biedermeier, jednak z bardzo rzadkim motywem, jeśli idzie o bransolety, a także przedstawieniem go w formie sekretnika.
Unikalny, historyczny egzemplarz prezentujący niezwykły kunszt XIX w. złotnictwa, subtelność i precyzję pracy - i rzadko już dziś spotykanej biżuterii z tego okresu, tej klasy i w takim stanie zachowania.
Emanuje kobiecością, klimatem epoki i nieprzemijającym urokiem rzeczy dawnej.
Dla koneserek tematu - piękny nabytek do kolekcji i antycznych złotych stylizacji z epoki.
Certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów jest dołączony do zakupu.
Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty