nowosci

Archiwum Biżuterii

Złote kolczyki z diamentami starego szlifu i emalią, etruscan revival style - II połowa XIX w.

Złote kolczyki z diamentami starego szlifu i emalią, etruscan revival style  - II połowa XIX w.

sprzedany.png

ZŁOTE KOLCZYKI Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU I EMALIĄ 

ETRUSCAN REVIVAL STYLE - II POŁOWA XIX W.

RARE

 

Na styl biżuterii II połowy XIX w. decydujący wpływ miały rozwijające się nauki przyrodnicze, jak i archeologiczne wykopaliska.  

Szczególne miejsce  w historii biżuterii tego okresu zajmuje styl tzw. archeologiczno-historyczny.  Już w I połowie XIX w. starano się nawiązywać do form ozdób antyczno-klasycznych. Po wystawie Światowej w Londynie w 1862 r., zapanowała moda na biżuterię inspirowaną znaleziskami archeologicznymi. Wzorowano się na antyku zarówno pod względem formy jak i technik złotniczych, widzimy szczególne inspiracje złotnictwem etruskim i hellenistycznym. Popularność antykizujących motywów  i ten nurt,  mniej lub bardziej przetworzone motywy antykizujące oraz charakterystyczne dla tego stylu klasyczne formy i  techniki zdobienia (filigran, granulacja, złocenie dukatowane) utrzymały się do końca XIX wieku. Więcej - Epoki i style w bizuterii.

Przykładem wysokiej klasy biżuterii w tym stylu są te wspaniałe kolczyki wykonane w złocie próby 0,585,  dukatowanym, badanym.

 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., lata 1860/70-te,  Austro-Węgry lub Niemcy /Hanau, Pforzheim lub Schwäbisch Gmünd/.

 

Zdobienie - diamenty naturalne, czarna emalia, złoto dukatowane matowione, granulacja, grawerunek. Prosta, klasycystyczna kompozycja  z podwieszanymi wisiorkami.

Diamenty naturalne są w szlifach historycznych rozet na owalach: 3,9 mm x 3,6 mm centralne, w kasztowych oprawach, oraz pozostałe 4 sztuki stary raut - 2,2 mm x 2,0 mm.

Masa łączna - 0,46 ct, biel H-I, czystość SI.  Rozety z właściwym tylko sobie diamentowym blaskiem i życiem prezentują się pięknie na tle spatynowanego złota.

 

Masa kolczyków - 14,630 grama.

Wymiary - okazałe, jak tego typu antykizujące kolczyki zawsze  posiadały - długość 6 cm, szerokość max - 1,5 cm.

 

Zachwycają nie tylko  wspaniałym kunsztem,  precyzją wykonania i oryginalnością projektu, ale i stanem zachowania  - który jest doskonały. Zarówno całość konstrukcji, zapięcia - świetnie wyważone, emalia i diamenty w stanie  idealnym.

Piękna, ponad wiekowa,  patyna, którą na złotych wyrobach spotykamy rzadko, a która w tej formie  kolczyków prezentuje się wyjątkowo ładnie, dodając klimatu, duszy i podkreślając antykizujący styl kolczyków.

 

Historyczne egzemplarze klasy muzealnej, w jednym z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych stylów  w  biżuterii dawnej. Egzemplarze jednostkowe z niezaprzeczalnym wdziękiem, pięknem ponadczasowym i nieprzemijającym.

Koneserom tematu dedykuję szczególnie - kolczyki są zdecydowanie piękniejsze niż na zdjęciach, bardzo rzadkie w takiej formie; emanują dawnym pięknem, urzekają kobiecością.

 

Kolczyki z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty