nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza w formie muchy - secesja, ametysty i perełki, Wiedeń XIX/XX w.

Brosza w formie muchy - secesja, ametysty i perełki, Wiedeń XIX/XX w.

sprzedany.png

BROSZA W FORMIE MUCHY - AMETYSTY I PEREŁKI - XIX/XX W.

 

Na styl biżuterii II połowy XIX w. szczególny wpływ miały rozwijające się nauki przyrodnicze.  Już około 1850 r. pojawiają się nowe motywy dekoracyjne – wraz z realizmem  i naturalizmem pojawiają się wyroby wiernie odzwierciedlające otaczającą nas rzeczywistość; różna była  ich symbolika.   Motywy roślinne i zwierzęce, wiernie odtworzone ptaki, węże, owady , gałązki z liśćmi, kwiaty, wici latorośli i bluszczu  - królują po Londyńskiej Wystawie Swiatowej w 1851 r. Popularnym motywem były owady  - żuki, muszki, motyle i pająki. Inspiracje te również  widzimy  później w epoce secesji. Naturalistyczne przedstawienie owadów stanowiło ulubiony wątek biżuterii secesyjnej.

 

Okazała brosza,  inspirowana naturą, wykonana w srebrze próby  4 - 0,750, złoconym.

Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w., Wiedeń, secesja.

Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze na srebro pr. 4 z okresu 1872-1922 ówczesnych Austro-Węgier,  cecha miejska z tego okresu - A, kontrolna, bita dwukrotnie na szpilce i haczyku broszy,  Urząd Probieczy w Wiedniu. Monogram złotnika - AH.

 

Zdobienie - ametysty naturalne fasetowane doskonale wpisane w konstrukcję broszy - muchy oraz perełki słodkowodne. Ametysty wysokiej jakości, nie traktowane.

 

Masa broszy - 8,51 grama.

Wymiary - długość - 3,8 cm x szerokość 1,9 cm.

Stan zachowania - oryginalny, bardzo dobry zarówno konstrukcji,  jak i ametystów.

 

Brosza stanowi reprezentatywny przykład inspiracji fauną w złotnictwie przełomu wieków XIX/XX wpisując się w estetykę secesyjną w precyzyjnej pracy jubilerskiej warsztatu wiedeńskiego z tego okresu - ażurowej konstrukcji broszy i oprawy, jak i doboru kamieni. Na uwagę zasługuje także piękny stan zachowania broszy.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty