nowosci

Archiwum Biżuterii

Demi-parure: kolczyki i sekretnik złoty z turkusami i perłami w formie liści winogron, Wiedeń XIX w.

Demi-parure: kolczyki i sekretnik złoty z turkusami i perłami w formie liści winogron, Wiedeń XIX w.

sprzedany.png

DEMI-PARURE - KOLCZYKI  i SEKRETNIK ZŁOTE W FORMIE LIŚCI WINOROŚLI Z TURKUSAMI I PERŁAMI

AUSTRO-WĘGRY, WIEDEŃ XIX W.

 

Unikalny komplet biżuterii - rzadki przykład realizmu naturalistycznego II połowy XIX w. w jego odmianie floralnej.

 

Czas powstania/pochodzenie - ostatnia ćwierć XIX w.

Komplet posiada punce probiercze ówczesnej monarchii Austro-Węgierskiej z okresu 1872-1922 na złoto pr. 4 / 0,580/ z literówką miasta - A - Wien /Urząd probierczy w Wiedniu/, bite na każdym elemencie parury - na odwrociu medalionu we wnętrzu pod szkłem komplet cech probierczych, na tylnej ściance przy górnej krawędzi monogram złotnika I (K?) S, na szpilce cecha miejska A. 

Cechy probiercze powtórzone na kolczykach - biglach i odwrociu listków.

 

Zdobienie - turkusy, półperły, grawerunek powierzchni listków, jak i zawiesi w formie gałązek.

Złoto dukatowane, matowione.

 

Zachwyca szczególnie unikalna forma broszy-wisiora i kolczyków - motyw liści winorośli w połączeniu ze zdobieniem turkusami.

W okresie realizmu/naturalizmu  stylizacja motywów roślinnych  ograniczona była do minimum, i to  kunszt złotnika  miał wiernie oddawać otaczającą nas rzeczywistość. Jak właśnie w tym komplecie, gdzie liście winorośli mają odwzorowaną fakturę powierzchni listka, jego kształt i  półplastyczną formę.  

 

Brosza-wisior jest wyjątkowo rzadkim przykładem XIX w. sentymentalizmu, gdzie zarówno symbolika roślin i  formy jubilerskiej, jak i użyte kamienie wzmacniają  przekaz emocjonalny.

Sekretnik ze schowkiem sentymentalnym, przeszklonym, zamykającym szczególne uczucia i pamięć.

Zdobienie turkusami podkreślało prawdziwą miłość, stałość uczuć, szczególnie zaś pełne wdzięku jest zawiesie - zdejmowane - w formie trójlistnej koniczynki, symbolu szczęścia. 

 

Z kolei winorośl prezentuje bogactwo znaczeń symbolicznych; już w antyku była symbolem bogactwa, rośliną świętą, a napój z niej otrzymywany - to napój bogów:-) Zaś w sztuce chrześcijańskiej wiąże się z ideą nieśmiertelności i zmartwychwstania, życia wiecznego.

W XIX w. symbolice roślinnej zaś, pnącza winorośli oznaczały przede wszystkim wierność.

 

Masa kompletu - 10,2 grama.

Wymiary - kolczyki - 3,5 cm długości x 1,35 cm szerokości.

Brosza-wisior - dlugość z zawiesiem 4,6 cm, szerokość - 3 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry,  oryginalny, całość konstrukcji kompletna i oryginalna zasługuje na szczególne podkreślenie - bez napraw, przeróbek, jakiejkolwiek ingerencji w substancję zabytkową. 

 

Egzemplarz historyczny urzekający nie tylko kunsztem XIX w. złotnictwa i klimatem starego Wiednia, wdziękiem formy - niezwykle rzadkiej, nadto w komplecie - ale przede wszystkim prezentujący bogactwo znaczeń i symboliki XIX w.  biżuterii, dziś już zupełnie nieobecnej,  a w swoim przesłaniu jakże pożądanej.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

Etui nie jest przedmiotem sprzedaży.