Archiwum Biżuterii
KOLCZYKI ZŁOTE - BIEDERMEIER, POCZ. XIX W.
GRANATY ALMADYNY, DIAMENTY I BIAŁA EMALIA
Kolczyki wykonane w złocie próby 0,580.
Czas powstania/pochodzenie - początek XIX w., okres i styl biedermeier, Austria.
Zdobienie - granaty almadyny w szlifach schodkowych, diamenty w szlifach raut i starych fasetowych - 16 kamieni, masa łączna 0,24 ct.
Barwa bieli - I /Top Crystal/, czystość SI.
Biała emalia, motywy floralne.
Technika - złoto dęte.
Kolczyki do noszenia zarówno z podczepianymi wisiorkami, jak i w wersji skromniejszej - samych górnych elementów.
Masa kolczyków - 10,640 grama.
Wymiary - szerokość 1 cm elementy górne, podczepiane wisiorki - 1,5 cm średnicy.
Długość całego kolczyka - 4,2 cm.
Stan zachowania - zważywszy na bez mała 200 letni wiek, jak i technikę wykonania i zdobienie, stan jest bardzo dobry. Całość konstrukcji w pięknym stanie, oryginalnym, bez ingerencji i napraw, oryginalne zapięcia.
Minus za ubytki w białej emalii, szczególnie w jednym z kolczyków w elemencie podwieszanym.
Piękna patyna czasu w złotych zakamarkach kolczyków, złoto w starym, ciepłym, głębokim odcieniu.
Egzemplarze historyczne reprezentatywne dla biżuterii biedermeier początków XIX w., z zachowaniem charakterystycznej dla stylu i epoki ornamentyki, jak i techniki wykonania. Urzekają zarówno formą, pełną kobiecości, wysublimowaną, jak i pięknem granatów, których urodę i głęboką barwę podkreślają diamentowe akcenty, stanowiące jednocześnie kunsztowną oprawę tych niezwykłych kamieni.
Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.
Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty
GRANAT należy do minerałów, które od najdawniejszych czasów budziły zainteresowanie i podniecały fantazję ludzką, zaspokajały potrzebę odczuwania piękna i pogłębiały przesądy. Jest jednym z 29 kamieni, którym w starożytności i jeszcze w średniowieczu przypisywano magiczną i uzdrawiającą moc. Do dziś należy do grupy kamieni zodiakalnych - kamienień urodzinowy miesiąca stycznia.
Swoim podopiecznym użycza całej gamy pięknych kolorów życia i miłości.
Czerwone granaty uważano za tajemnicze. W Indiach almadyn o pięknej czerwonej barwie był czczony jako święty kamień Buddy. Z tych właśnie granatów wykonywano pierścienie, brosze, kolczyki oraz gemmy, na których ryto wizerunki bogów i cesarzy. Pochodzące z pierwszych wieków chrześcijaństwa krzyże, zdobione są bardzo często granatami.
Krzyżowcy w wyprawach do Ziemi Świętej używali amuletów z czerwonymi granatami, by strzegły ich przed ranami. Zachowane do dziś w wielu staroruskich cerkwiach ikony i oprawy Ewangelii lśnią od czerwonych granatów. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie znajduje się maleńka czarka wykonana z granatu, należąca niegdyś do Anny Boleyn. Księżna Izabela Czartoryska weszła w jej posiadanie pod koniec XVIII wieku. W licznych muzeach można podziwiać wykonane z piropów piękne guzy, zdobiące szlacheckie kontusze, głowice karabel, brosze, pierścienie i inne ozdoby.