Archiwum Biżuterii
BRANSOLETA ZŁOTA ZE SZMARAGDEM 1,75 CT
I DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU - 1 CT, WIEDEŃ XIX/XX W.
Bransoleta wykonana w złocie próby 0,580.
Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w., Wiedeń.
Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze austro-węgierskie z okresu 1872-1922 na złoto pr. 4 z cechą miejską Wiednia /A/. Dodatkowo cecha kontrolna dla Wiednia i częściowo czytelny monogram złotnika. Cechy bite wewnątrz tylnej obręczy bransolety.
Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach brylantowych starych i raut o masie łącznej ok. 1 ct. /12 kamieni/.
Barwa bieli - H-I, czystość VS do SI.
Diamenty, ujęte w urokliwy motyw koniczynki w kompozycji ze szmaragdem, wyrażają symbolikę modną w XIX w. biżuterii, jednak dość rzadko obecną w bransoletach. Do celtyckiego motywu koniczyny chętnie nawiązywano, bo uważano ją, wzorem Celtów, za roślinę magiczną, symbol szczęścia. Koniczynki często święcono i skrywano w medalionach i pierścieniach - sekretnikach.
O charakterze i urodzie bransolety stanowi szmaragd naturalny, w starym szlifie fasetowym, bardzo dobrej jakości i czystości, jak i pięknej odcieni zieleni - właśnie szmaragdowej /nie modyfikowany/, masa 1,75 ct.
Masa bransolety - 16,310 grama.
Wymiary - front dekoracyjny 2 cm, owal obręczy - 5,65 cm x 5,35 cm. Na średni i szczupły nadgarstek.
Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki, bez żadnych zastrzeżeń, sprawny zameczek.
Bransoleta zdecydowanie magiczna - zachwyca nie tylko urokliwą, pełną wdzięku formą, ale i doskonałą kompozycją kamieni w takim właśnie motywie i ponadczasowej symbolice, pięknym życiem i blaskiem diamentu dawnego szlifu, jak i finezją całości stwarzając nieodparty klimat rzeczy dawnej. Urzeka niezaprzeczalna uroda szmaragdu - prawdziwego 'z natury' - nie poprawianego.
________________________________________________________________________________
Smaragdos, smaragdus, esmerald, smarati...Zielony kamień. Kamień bogini Izydy. Jeden z najskuteczniejszych talizmanów miłosnych.
Szmaragd to barwna odmiana berylu, najdroższa i najbardziej ceniona, rzadsza od diamentów.
Szmaragd przyjmuje odcienie od bladej zieleni liści poprzez zieleń ostrą do ciemnej zieleni jodłowej. Do dzisiaj wzbudza zachwyt, a piękne okazy bywają niejednokrotnie droższe od diamentów.
Największym powodzeniem szmaragdy cieszyły się w czasach Kleopatry, która miała ich ogromne kolekcje. Uważane były wtedy za klejnot Izydy, matki bogów, opiekującej się kobietami. Szmaragdowe amulety przyszłe matki wkładały do kolebki swych dzieci. Wielbicielem szmaragdów był również Aleksander Macedoński.
W starożytnym Rzymie szmaragd przypisywany był bogini Wenus i uważany za atrybut miłości, zaś w połączeniu z diamentami nabiera jeszcze większej mocy. Kolekcję leczniczych szmaragdów posiadał Juliusz Cezar.
Słynny zaręczynowy pierścionek w formie węża ofiarowany Królowej Wiktorii przez księcia Alberta zdobił szmaragd.
Hindusi właśnie szmaragd uważają za potężnie ochronny amulet życia, na najwyższym poziomie świadomości.
A dziś jest doskonałym amuletem dla każdego - odmładza duchowo i fizycznie.
Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.
Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty