nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX w. złoty medalion z diamentową rozetą na onyksie

XIX w. złoty medalion z diamentową  rozetą na onyksie

sprzedany.png

ZŁOTY SEKRETNIK Z ROZETĄ DIAMENTOWĄ I ONYKSEM

II POŁOWA XIX W.

 

Wisior w formie sekretnika ze schowkiem sentymentalnym - wykonany w złocie próby 0,585 i onyksie.

 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., prawdopodobnie Austro-Węgry.

 

Zdobienie - diament naturalny w szlifie rozety holenderskiej na nieregularnym owalu o masie ok. 0,55 ct /7mm x 5 mm/, czystości SI, barwy J. Szlifowany z całości, polerowany czarny onyks.

Rozeta ujęta w plastyczny motyw róży - złoto cyzelowane.

 

Kwiaty i rośliny to najbogatsze źródło odwołań symbolicznych wykorzystywanych przez wieki w jubilerstwie. Symbolika kwiatów to złożony i wdzięczny temat, zaś róża - królowa kwiatów niesie ze sobą największe bogactwo znaczeń symbolicznych. Niezaprzeczalnie to kwiat wyjątkowy.

Według mitologii greckiej róże powstały w chwili, gdy Afrodyta zrodziła się z piany morskiej, a niektóre z nich zabarwiły się na czerwono, gdy bogini spiesząc do konającego Adonisa skaleczyła się cierniem róży w nogę. Rzymianie co roku obchodzili własne święto róż Rosalia.

Róża była także symbolem tajemnicy. Pięciopłatkowy kwiat róży wyobrażał wszechświat złożony z pięciu żywiołów (ogień, woda, ziemia, powietrze i eter) i niezmienne powtarzający się ruch kosmosu w kręgu wieczności, a zarazem pięcioramienną gwiazdę, pentagram - emblemat magii, czarów i tajemnic. Dlatego łacińskie wyrażenie sub rosa (pod różą) znaczyło „w dyskrecji, w zaufaniu, w sekrecie”.

W wieku XIX zaś róża to przede wszystkim symbol miłości.

 

Sekretnik ten wpisuje sie w nurt biżuterii sentymentalnej zarówno jeśli idzie o formę, jak i symbolikę kwiatu róży, przedstawionego realistycznie, zgodnie z ówczesną modą okresu realizmu naturalistycznego.

Przekaz emocjonalny wzmacnia diamentowa róża, z pięknym, właściwym tylko tym szlifom, blaskiem i życiem.

 

Masa sekretnika - 16,620 grama, wymiary - długość z zawiesiem 5,4 cm, szerokość - 3,2 cm.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, zarówno diament, złota dekoracja jak i onyks zachowane wyjątkowo pięknie - bez rys, uszkodzeń, przetarć - rzadki stan w użytkowej XIX w. biżuterii.

 

Sekretnik zachwyca nie tylko niezwykłym kunsztem wykonania, pięknem starego diamentu, tak doskonale tu wyeskponowanym, ale przede wszystkim bardzo oryginalną, inną, niespotykaną formą i urzekającym zdobieniem, pełnym wdzięku i nieodpartego czaru.

 

Dodam - jest zdecydowanie piękniejszy na żywo. Łańcuszek nie jest przedmiotem sprzedaży.

 

Sekretnik z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty