nowosci

Archiwum Biżuterii

Złota bransoleta biedermeier z granatem i perełkami, RZYM 1818-40

Złota bransoleta biedermeier z granatem i perełkami, RZYM 1818-40

sprzedany.png

ZŁOTA BRANSOLETA BIEDERMEIER Z GRANATEM I PEREŁKAMI

RZYM - I POŁOWA XIX W.

RARE

 

Bransoleta wykonana w złocie pr. 0,750.

Czas powstania/pochodzenie - I połowa XIX w., okres i styl biedermeier; Italia

Ocechowanie - niezwykle rzadkie, w dwóch miejscach pokazuję na zdjęciach - RZYM - punce probiercze z okresu 1818-1870, wykonanie lata 1818-40.

 

Zdobienie/technika - granat w szlifie fasetowym 1 cm x 0,8 cm, półperełki, repousse, grawerowanie elementów ogniw i zapięcia.

Złoto dęte.

 

Masa bransolety - 19,500 grama, wymiary - front - 1,8 cm szerokości, na poziomie ogniw - 1 cm, długosć użytkowa - ok. 17 cm.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, zważywszy na fakt takiego wieku, jak i techniki wykonania w złocie pr. 0,750 stan jest rewelacyjny - bez wgnieceń i uszkodzeń, pieknie zachowany granat.

 

Reprezentatywny przykład stylu biedermeier wysokiej klasy i kunsztu wykonania z ocechowaniem XIX w. Rzymu - praktycznie nie występującym na rynku antykwarycznej biżuterii.

Z tych terenów biżuteria stylu biedermeier należy do wyjątkowych unikatów - a precyzja wykonania, subtelność i doskonałe wyważenie zdobień i formy nie mają sobie równych.

 

Zdecydowanie jednostkowy egzemplarz historyczny, walor klasy muzealnej dla koneserów tematu i miłośników wysokiej klasy biżuterii z duszą, jak i muzealnych kolekcji biżuterii dawnej.

 

GRANAT należy do minerałów, które od najdawniejszych czasów budziły zainteresowanie i podniecały fantazję ludzką, zaspokajały potrzebę odczuwania piękna i pogłębiały przesądy. Jest jednym z 29 kamieni, którym w starożytności i jeszcze w średniowieczu przypisywano magiczną i uzdrawiającą moc. Do dziś należy do grupy kamieni zodiakalnych - kamienień urodzinowy miesiąca stycznia.

 

Swoim podopiecznym użycza całej gamy pięknych kolorów życia i miłości.

 

Czerwone granaty uważano za tajemnicze. W Indiach almadyn o pięknej czerwonej barwie był czczony jako święty kamień Buddy. Z tych właśnie granatów wykonywano pierścienie, brosze, kolczyki oraz gemmy, na których ryto wizerunki bogów i cesarzy. Pochodzące z pierwszych wieków chrześcijaństwa krzyże, zdobione są bardzo często granatami.

 

Krzyżowcy w wyprawach do Ziemi Świętej używali amuletów z czerwonymi granatami, by strzegły ich przed ranami. Zachowane do dziś w wielu staroruskich cerkwiach ikony i oprawy Ewangelii lśnią od czerwonych granatów. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie znajduje się maleńka czarka wykonana z granatu, należąca niegdyś do Anny Boleyn. Księżna Izabela Czartoryska weszła w jej posiadanie pod koniec XVIII wieku. W licznych muzeach można podziwiać wykonane z piropów piękne guzy, zdobiące szlacheckie kontusze, głowice karabel, brosze, pierścienie i inne ozdoby.

 

Granat pomaga w pokonaniu obaw związanych z podjęciem ryzyka i wyzwaniami, które stoją za pójściem za swoimi marzeniami. Może dlatego, w każdej epoce spotykamy biżuterię z tymi pięknymi i fascynującymi kamieniami.