nowosci

Archiwum Biżuterii

Złoty wisiorek z oliwinem i perełkami, Austro-Węgry XIX/XX w.

Złoty wisiorek z oliwinem i perełkami, Austro-Węgry XIX/XX w.

sprzedany.png

ZŁOTY WISIOR Z OLIWINEM I PEREŁKAMI - XIX/XX W.

 

Oliwin, perydot, chryzolit  - "zielone złoto", kamień słońca, jak zwali go Egipcjanie.

Chryzolit  -  po grecku „złoty kamień”, tym słowem określano w minionych wiekach kamienie o podobnej barwie, nie tylko perydotu. W mineralogii najczęściej używana jest nazwa oliwin.

Zielonozłocisty odcień zdecydowanie wyróżnia go wśród innych kamieni szlachetnych. Ze względu na swój unikalny kolor, magiczne właściwości oliwinu znano już w antyku. Bardzo ceniono go nie tylko  w jubilerstwie, ale i także jako amulet, który niszczy magiczne zaklęcia i moce. Umieszczano go więc w talizmanach i amuletach. Wspomina także o nim  Hildegarda z Bingen /XII w./ - oczywiście w kontekście zdrowia, także psychicznego. Pisze o nim jako o  kamieniu pomocnym przy bólach serca oraz będącym źrodłem  życiodajnej siły. Według wierzeń oliwin jest kamieniem duchowej, finansowej  i zdrowotnej obfitości. W dawnych czasach oliwin nosili kupcy i bankierzy, gdyż wierzyli, że chroni on ich majątki przed niepomyślnymi zdarzeniami.

Do Europy oliwin przywieźli Krzyżowcy, w średniowieczu był kamieniem pożądanym przez hierarchów kościelnych, zaś ulubionym klejnotem w biżuterii był w epoce baroku. Wśród Indian Ameryki Północnej oliwin, podobnie jak przed wiekami, jest najcenniejszym kamieniem szlachetnym.

 

Unikalny wisiorek wykonany w złocie próby 0,580. Łańcuszek nie jest przedmiotem sprzedaży.

 

Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w.,  ok. 1900 r., tereny ówczesnych Austro-Węgier.

Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze austro-węgierskie z okresu 1872-1922 na złoto pr. 4 /0,580/ bite na zawiesiu, cecha miejska przytarta uniemożliwia jednoznaczną identyfikację.

 

Zdobienie - oliwin w szlifie brylantowym o masie ok. 1,30 ct.

W ażurową konstrukcję wisiora wkomponowano doskonale harmonizujące z oliwinem perełki głębinowe, także w ręcznie wycinanych - jakby zawieszonych - listkach i w  pięknym zawiesiu.

 

Masa wisiora - 4,010 grama.

Wymiary - długość z zawiesiem  - 3,3 cm, szerokość - 2,5 cm.

Sta zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki.

 

Wisiorek prezentuje wyjątkowy kunszt dawnego złotnictwa, urodę oliwinu i pereł  - "zawieszonych w powietrzu", jak i oryginalną i niepowtarzalną kompozycję - pełną nieodpartego wdzięku, niezwykle subtelną i kobiecą, zdecydowanie ponadczasową i unikalną.

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty