nowosci

Bransolety

Bransoleta złota z sekretnym schowkiem i motywem dłoni w białej i błękitnej emalii - unikat kolekcjonerski, I połowa XIX w.

Bransoleta złota z sekretnym schowkiem i motywem dłoni w białej i błękitnej emalii - unikat kolekcjonerski, I połowa XIX w.

Cena:
Cena:
Cena: 22 000,00 zł

BRANSOLETA ZŁOTA Z MOTYWEM DŁONI I SCHOWKIEM SENTYMENTALNYM,

I POŁOWA XIX W., UNIKAT KOLEKCJONERSKI 

 

 Wywodzący się ze starożytnego Rzymu motyw połączonych obręczami dłoni (zwany węzłem zakochanych) stał się symbolem przyjaźni i zjednoczenia dwóch miłości w małżeństwie i był szczególnie modny w XIX w. biżuterii sentymentalnej wpisując się w symbolikę i bogactwo znaczeń różnorodnych form jubilerskich wyrażających uczucia. 

 Czy to dłonie splecione "rączka w rączkę" czy połączone węzłem zakochanych,  motywy te, zwłaszcza w I połowie XIX wieku,  popularne  były przede wszystkim w bransoletach, choć takie okazy jak ten, gdzie przekaz emocjonalny wzmacnia tajny schowek, a dłonie damska i męska są dosadnie zróżnicowane, są prawdziwymi unikatami.

 Tajne skrytki/schowki w medalionach, pierścionkach czy bransoletach zamykały w sobie wspomnienia, emocje, uczucia, pamiątki. Biżuteria sentymentalna z romantycznym przesłaniem intrygowała sekretnymi motywami i znaczeniami, a ich charakter wyrażały także niezwykle finezyjne formy jubilerskie wymagające od złotników wyjątkowych umiejętności. 

 

Unikalna bransoleta wykonana w złocie pr. 0,585.

Czas powstania/pochodzenie - I połowa  XIX w., ok. 1840-50,  bransoleta reprezentatywna dla warsztatów złotniczych Cesarstwa Austrii z tego okresu. 

Zdobienie - realistyczny motyw dłoni damskiej i męskiej połączonych węzłem miłości /obręczami/ z centralnie wyeksponowanym schowkiem sentymentalnym  - konstrukcja na zawiasku. Dłoń męska ruchoma w obręczy.

 Emalia błękitna i biała w rokokowej ornamentyce.

Technika - złoto dęte, cyzelowanie, grawerunek. Pełna plastyka dłoni i mankietów.

 

Masa bransolety - 34,8 g.

Wymiary - schowek 2,4 cm x 1,2 cm, obręcze wys. 2,2 cm i 1,6 cm, nitowane ruchome ogniwa o szer. 1 cm.

Obwód mierzony wewnątrz - ok. 18 cm.

Stan zachowania - piękny! bardzo dobrze zachowana emalia i konstrukcja całości.