nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza z funkcją wisiora - piękne szmaragdy i diamenty 2,20 ct, II połowa XIX w.

Brosza z funkcją wisiora - piękne szmaragdy i diamenty 2,20 ct, II połowa XIX w.

sprzedany.png

BROSZA Z FUNKCJĄ WISIORA,  SREBRNO-ZŁOTA,  ZE SZMARAGDAMI I DIAMENTAMI 2,20 CT,

II POŁOWA XIX W.

 

Motyw kokardy zajmuje szczególne miejsce w historii biżuterii i jest obecny praktycznie w każdej epoce - przyjmując różne formy jubilerskie, mniej bądź bardziej stylizowane, ze zdobieniem czy to w postaci diamentów czy kamieni kolorowych, zawsze jednak pełen wdzięku i kobiecości, stał się już ponadczasową klasyką - czarującą.

Nierzadko ważna była także symbolika tego motywu - w XIX w. biżuterii podwójna kokardka w tzw. 'węźle miłości' symbolizowała więź zakochanych, a wywodziła się ze starożytnego motywu. Wyrażała więc emocje i była ulubioną formą w nurcie sentymentalnej biżuterii,  modnym i niezwykle popularnym przez cały XIX w.  Szczególnie także upodobała sobie ten motyw biżuteria edwardiańska początków XX w.

 

Przykładem XIX w. kokardy w tej symbolice i realistycznej formie, wzmocnionej emocjonalnie poprzez połączenie diamentów z wyjątkowej urody szmaragdami, jest ta brosza z funkcją wisiora wykonana w srebrze pr. ok. 0,800 do 0,900 oraz nietypowym stopie złota od 0,250 do 0,300.

 

Czas powstania - II połowa XIX w., stylistyka realizmu naturalistycznego. /ok. 1850-70 r./.

Zdobienie  - plastyczna forma kokardy z motywami floralnymi zachwycająca wyjątkowo pięknymi szmaragdami we wzorcowej wręcz barwie tego kamienia - intensywnej,  głębokiej pięknej zieleni w typie szmaragdów z Muzo; szmaragdy w historycznych oprawach typu abdek.

Diamenty w szlifach rozetowych - 42 kamienie - o masie łącznej ok. 2,20 ct.

Barwa/czystość - od H do K/ SI-P1.

 

Szmaragdy w szlifach fasetowych o masie łącznej ok. 1,50 ct., wym. 7,30 mm x 4,90 mm x H 3,35 mm; 5,10 - 4,90 mm, 3,00 - 2,70 mm. Kamienie nietraktowane - bez śladów poprawiania.

 

Finezyjna, kunsztowna praca złotnicza z ponadczasowym urokiem formy i magią diamentów w szlifie róży.

Konstrukcja umożliwa założenie łańcuszka/taśmy na zawiesiach przy krawędziach kokardy.

 

Masa broszy - 8,77 g.

Wymiary - długość 3,8 cm x 3,5 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry.

 

 

Przykład biżuterii historycznej doskonale odnajdującej się w dzisiejszych czasach, i to zarówno jeśli idzie o symbolikę formy, jak i ponadczasową urodę - wdzięk, czar, kobiecość i klimat oraz magię szmaragdu.