nowosci

Szczególnie polecane

II połowa XIX w. - bransoleta złota ze szmaragdem, diamentami i emalią, kolekcjonerski unikat

II połowa XIX w. - bransoleta złota ze szmaragdem, diamentami i emalią, kolekcjonerski unikat

Cena:
Cena:
Cena: 65 000,00 zł

ZŁOTA BRANSOLETA ZE SZMARAGDEM NIETRAKTOWANYM - 4 CT,

DIAMENTAMI 2,5 CT I EMALIĄ,  

II POŁOWA XIX W.

 

W II połowie XIX w., dominują w biżuterii style realistyczne z przeważającą ornamentyką przyrodniczą - flora i fauna, ale także i przedmiotową, choć okazy sztuki jubilerskiej z tego nurtu należą do rzadkości.

 

Od  lat 60/70-tych XIX w. modne stają się motywy przedmiotowe (realizm przedmiotowy)  - jak paski, klamerki, taśmy, wstążki, mankiety czy sprzączki, jak i niezwykle progresywne, techniczne wręcz ozdoby, które paryski złotnik  Felix Duval rozwinął ok. 1865 r. i znalazł w Niemczech naśladowców. Wszystkie te motywy stosowano w naturalistycznej, nie stylizowanej formie. Zdobienia te długo pozostawały w modzie. W katalogu wystawowym Wiedeńskiej Wystawy Światowej z 1873 roku nadal jest wiele ozdób z motywem paska i klamry.

 

Unikalnym przykładem tej stylistyki  i majstersztykiem ówczesnego złotnictwa jest ta bransoleta wykonana w złocie próby 0,585.

 

Czas powstania/pochodzenie - lata 60-70. XIX w., Austro-Węgry.

Ocechowanie - wtórne punce z okresu późniejszego - wwozowe - z lat 20. XX w. bite w Wiedniu.

 

Zdobienie - realistyczny motyw klamry i paska zdobionego szmaragdem, diamentami i emalią.

Szmaragd naturalny nietraktowany - masa ok. 4 ct, kamień bez śladów poprawiania/nie modyfikowany,  przezroczysty, wysokiej jakości, czystości, tonu i nasycenia barwy zieleni, w kunsztownej oprawie zdobionej białą emalią.

Uwaga - ułożone równolegle do siebie kanaliki wzrostowe i inkluzje są położone w płaszczyźnie zorientowanej do powierzchni kamienia jej krawędzią/skosem, stąd na zdjęciach złudzenie pionowego pęknięcia, które dodatkowo odbijają fasety kamienia.

 

Diament w szlifie starym fasetowym - stary owal - masa ok. 1,20 ct, czystość i barwa ocenione w zamkniętej oprawie - J/P1. Wymiary - 7,60 mm x 6,80 mm.

 

Dodatkowo klamrę zdobią 24 diamenty - szlify fasetowe stare i rozetowe o masie ok. 1,30 ct., H-I, SI-P1.

Wymiary - 5,50 mm - 4,0 mm, 2,40 mm do 0,90 mm.

 

Zachwyca mistrzowski grawerunek i cyzelowanie  - także oprawy diamentu, jak i plastyczna unikalna forma/konstrukcja całości kompozycji.

 

Masa bransolety - 47,68 gr.

Wymiary - szerokość maksymalna - 2,5 cm, długość bransolety - ok. 19 cm.

Stan zachowania - wyśmienity, konstrukcja i kamienie w pięknym stanie, miejscowe ubytki w białej emalii.

 

 Jednostkowy,  historyczny egzemplarz  - dzieło sztuki jubilerskiej zachwycające nie tylko oryginalną, niespotykaną formą, majstersztykiem pracy złotniczej,  ale i urodą kamieni - nie poprawianych - szczególnie wysokiej jakości szmaragdu takiej barwy, czystości i masy niezwykle rzadkiego na rynku antykwarycznej biżuterii.