Wszystkie
BROSZA W FORMIE PÓŁKSIĘŻYCA Z TURKUSAMI I DIAMENTAMI 0,90 CT.,
II POŁOWA XIX W.
W II połowie XIX w., obok nurtu naturalistycznego i realizmu przedmiotowego, w biżuterii popularne zaczynają być motywy utrzymane w stylistyce 'astronomicznej'. W katalogu wystawowym Wiedeńskiej Wystawy Światowej w 1873 roku jest nadal wiele ozdób z kwiatami, splotami czy sprzączkami. Dochodzą jednak do tego i motywy niebiańskie – gwiazdy, półksiężyce, często dekorowane diamentami lub perełkami na kobaltowej emalii.
Biżuteria w kształcie gwiazd czy księżyców stawała się popularna już od XVIII w., zaś wraz z narastającym zainteresowaniem i rozwojem nauk astronomicznych w II połowie XIX w., precjoza z motywami niebiańskimi stają się szczególnie modną i wręcz pożądaną ozdobą.
Przykładem katalogowym tego typu biżuterii, jak i obiektem prezentującym majstersztyk dawnego złotnictwa - wiedeńskiej szkoły jubilerskiej z tego okresu - jest ta brosza wykonana z niezwykłym kunsztem w złocie pr. ok. 0,580 - 0,600 i srebrze 0,950., bardzo rzadko spotykana w tym typie z turkusami.
Czas powstania/pochodzenie -II połowa XIX w., tereny ówczesnych Austro-Węgier.
Zdobienie - realistyczny motyw półksiężyca w konstrukcji całkowicie ręcznej i ażurowej pracy złotniczej w połączeniu złota ze srebrem.
Mistrzowska, precyzyjna podstawa konstrukcji arkadowej wykonana w złocie łączy się z koronkową formą półksiężyca dekorowaną turkusami i diamentami w szlifach dawnych nieregularnych rozet.
Diamenty - 94 kamienie - masa ok. 0,90 ct., barwa/czystość - G-I/VS-P1.
Turkusy - kaboszony stopniowane wielkością - 13 kamieni - o wymiarach od 5,30 mm do najmniejszych 2,70 mm.
Masa broszy - 12,78 g.
Wymiary - średnica ok. 4,5 cm.
Stan zachowania - bardzo dobry, ślad starej naprawy na szpilce.
Każdy wyrób z certyfikatem rzeczoznawcy.
Dostawa | Sposoby płatności | Koszty wysyłki