nowosci

Archiwum Biżuterii

Demi-parure: kolczyki, sekretnik i bransoleta w złocie z emalią i diamentami, Wiedeń XIX w.

Demi-parure: kolczyki, sekretnik i bransoleta w złocie z emalią i diamentami, Wiedeń XIX w.

sprzedany.png

DEMI-PARURE - KOLCZYKI, SEKRETNIK I BRANSOLETA W ZŁOCIE Z EMALIĄ

I DIAMENTAMI, WIEDEŃ XIX W.

 

Komplet biżuterii wykonany w złocie próby 0,580, dukatowanym, matowionym.

 

Czas powstania/pochodzenie - ostatnia ćwierć XIX w., Wiedeń.

Ocechowanie - historyczne urzędowe punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier na złoto pr. 4 z cechą miejską A - Wiedeń z okresu 1872-1922.

Cechy bite na każdym elemencie kompletu - na zawiesiu, koluszku, szpilce i haczyku sekretnika, u nasady zapięć kolczyków oraz na zapięciu bransolety.

Dodatkowo bity monogram złotnika - GN.

 

Ta demi-parure wpisuje się w nurt historyzmu ostatniej ćwiartki XIX w., z dominantą neoklasycyzmu, w zdobieniach antykizujących i formie doskonale wyważonej zarówno w gabarytach, jak i ornamentyce.

 

Zdobienie - ażurowe aplikacje z motywami floralnymi dekorowane czarną emalią i diamentami w szlifach rozet brabanckich o masie łącznej ok 0,40 ct.

Barwa bieli - I, czystość SI.

Grawerunek.

 

Medalion sekretnik ma konstrukcję wielofunkcyjną - zawiesie jest zdejmowane, co pozwala nosić go jako broszę.

Demontowana jest także szpilka - pokazuję na zdjęciach, zaś ruchomy haczyk jest chowany na zawiasie, co pozwala na komfortowe noszenie medalionu.

Odwrocie przeszklone ze schowkiem sentymentalnym.

Elementy aplikacji łączone ze złotem różowym polerowanym.

 

Masa kompletu - 34,500 grama.

Wymiary - sekretnik długość 5,7 cm x 3,4 cm szerokość.

Kolczyki - szerokość 1,3 xm, długość - 2,3 cm.

Bransoleta - owal mierzony wewnątrz 5,65 cm x 5 cm, obręcz o szerokości od 1 cm na odwrociu do 1,9 cm na froncie.

 

Stan zachowania - praktycznie doskonały i kompletny bez przeróbek/ubytków, na co miało także wpływ przechowywanie go w oryginalnym etui - tu dość ciekawym, składającym się z dwóch części, w których poszczególne elementy są ułożone naprzemiennie - odwrotnie do siebie - pokazuję na zdjęciu puste etui.

Pięknie zachowana emalia, oryginalne zapięcia kolczyków, ładna delikatna patyna w zakamarkach dekoracji. Zachęcam do oglądnięcia wszystkich 15 zdjęć.

 

Parury trzyczęściowe w zestawie z medalionem-sekretnikiem należą do rzadkości - zwłaszcza w takiej postaci i zdobieniu jak ta, gdzie proste klasyczne formy zdobią tylko delikatne aplikacje, a całość w dukatowanym złocie kontrastującym z czarną emalią utrzymana jest w stylistyce antykizującej z nutką sentymentalizmu.

 

XIX w. w tym typie komplety biżuterii, w zachowanych etui, z kompletnym ocechowaniem starego Wiednia i w tak pięknym stanie rzadko bywają. Ta ponadto stanowi przykład historycznej biżuterii świetnie wpisującej się w dzisiejsze czasy i złote antyczne stylizacje z duszą i historią, emanuje ponadczasowym urokiem, jak i klasą dawnego złotnictwa.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty