nowosci

Archiwum Biżuterii

Demi-parure: kolczyki i brosza w złocie z emalią, Wiedeń XIX w.

Demi-parure: kolczyki i brosza w złocie z emalią, Wiedeń XIX w.

sprzedany.png

    DEMI-PARURE - BROSZA I KOLCZYKI W ORYGINALNYM ETUI

WIEDEŃ XIX W.

 

Parura to rodzaj kompletu biżuterii, tzw. garnitur biżuteryjny. Słowo parure pochodzi z języka francuskiego i oznacza "ozdobę, zestaw, komplet", co rzeczywiście oddaje istotę tych wyrobów jubilerskich.

 

Pierwsza parura powstała w XVII w. na dworze króla Ludwika XIV. Grand parure - kompletny garnitur - mógł mieć w zestawie: naszyjnik, tiarę, diadem, pierścień, kolczyki, pary bransoletek (mogły się ze sobą łączyć i tworzyć „obróżkę”), broszę, grzebień, a nawet zapięcia pasów czy guziki. Najsłynniejszą parurą w historii jest ta podarowana przez Napoleona żonie Józefinie, podobną otrzymała później jego druga żona Maria Ludwika.

Grand parure w XVIII i XIX wieku ze względu na ilość elementów był więc bardzo kosztowny.

Zarezerwowane niegdyś wyłącznie dla rodzin królewskich i klasy wyższej, definiowały siłę, władzę polityczną i dobrobyt finansowy. Dziś na rynku antykwarycznym zachowane w całości parury w oryginalnych etui, które zawsze podnosi wartość biżuterii, są dużą rzadkością. Spotykane są pół-garnitury - demi-parure, składające się z naszyjnika i kolczyków lub kolczyków i broszy, jak w tym właśnie wiedeńskim komplecie biżuterii pochodzącym z II połowy XIX w. i utrzymanym w bardzo modnym wtedy stylu historyczno-archeologicznym.

 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., Wiedeń.

Ocechowanie - historyczne punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier z okresu 1872-1922 z cechą miejską A  - Urząd Probierczy w Wiedniu. Monogram złotnika - IW.

Całość wykonana w złocie próby 0,750 /, co jest rzadkością w tego typu biżuterii z tych terenów/.

Cechy bite na każdym elemencie kompletu kilkukrotnie - na szpilce broszy i konstrukcji odwrocia w trzech miejscach, na biglach kolczyków i czterokrotnie na odwrociach kolczyków.

 

Zdobienie - różowe jubilerskie szlifowane szkło barwione w masie, perełki głębinowe, czarna emalia.

Grawerunek, cyzelowanie.

 

Masa kompletu - 22,960 grama.

Wymiary - brosza 4 cm szerokości x 4,2 cm długości. Kolczyki - 5,5 cm długości x 1,4 cm szerokości. 

Stan zachowania - zasługuje na szczególne podkreślenie - jest wyjątkowo piękny - zwłaszcza w kontekście i wieku, techniki wykonania jak i próby złota.

Kompletny i oryginalny bez napraw/uszkodzeń czy przeróbek - oryginalne zapięcia, kamienie, zdobienia i emalia.

 

Historyczny egzemplarz urzekający nie tylko oryginalnością formy, ale i niezwykłym kunsztem złotniczym i nieodpartym klimatem epoki - rzecz z duszą i historią, emanuje kobiecością i nieprzemijającym pięknem dawnej biżuterii oraz magią, jaką tylko taka biżuteria mieć potrafi.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty