Archiwum Biżuterii
MEDALION W FORMIE SEKRETNIKA
Z GRANATAMI - XIX/XX w.
Rzadki okaz - medalion wykonany w srebrze złoconym niskopróbnym ok. 0,750 oraz metalu złoconym - złote double.
Czas powstania/pochodzenie - około 1900 r., Austro-Węgry lub Niemcy.
Zdobienie - granaty piropy w szlifach rozetowych na formach okrągłych i łezki.
Piropy - (z j. gr. piropos - podobny do ognia) w szlifach wysokich rozet, w oprawach typu pave, charakterystycznych dla dawnej biżuterii z granatami, o intensywnym wybarwieniu.
Odwrocie przeszklone - szkło fazowane.
Masa sekretnika - 16,3 grama.
Wymiary - 7,5 cm długość x 3,3 cm szerokość maksymalna.
Stan zachowania - bardzo dobry, rzadko spotykany w tego typu biżuterii - oryginalne, piękne zawiesie, granaty bez ubytków i uszkodzeń, przeszklenie i odwrocie w wyśmienitym stanie. Żadnych napraw/przeróbek.
Reprezentatywny przykład dawnej biżuterii sentymentalnej łączącej w sobie urok i nieodparty wdzięk formy z pięknem kamieni - granaty wybornej jakości, w kompozycji doskonale oddającej ich urodę i ogień.
GRANAT należy do minerałów, które od najdawniejszych czasów budziły zainteresowanie i podniecały fantazję ludzką, zaspokajały potrzebę odczuwania piękna i pogłębiały przesądy. Jest jednym z 29 kamieni, którym w starożytności i jeszcze w średniowieczu przypisywano magiczną i uzdrawiającą moc. Do dziś należy do grupy kamieni zodiakalnych - kamienień urodzinowy miesiąca stycznia
.
Swoim podopiecznym użycza całej gamy pięknych kolorów życia i miłości.
Czerwone granaty uważano za tajemnicze. W Indiach almadyn o pięknej czerwonej barwie był czczony jako święty kamień Buddy. Z tych właśnie granatów wykonywano pierścienie, brosze, kolczyki oraz gemmy, na których ryto wizerunki bogów i cesarzy. Pochodzące z pierwszych wieków chrześcijaństwa krzyże, zdobione są bardzo często granatami.
Już w antyku wierzono, że intensywna, purpurowoczerwona barwa tych kamieni wpływa przyciągająco, utrwalając miłość między ludźmi.
Krzyżowcy w wyprawach do Ziemi Świętej używali amuletów z czerwonymi granatami, by strzegły ich przed ranami. Zachowane do dziś w wielu staroruskich cerkwiach ikony i oprawy Ewangelii lśnią od czerwonych granatów. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie znajduje się maleńka czarka wykonana z granatu, należąca niegdyś do Anny Boleyn. Księżna Izabela Czartoryska weszła w jej posiadanie pod koniec XVIII wieku. W licznych muzeach można podziwiać wykonane z piropów piękne guzy, zdobiące szlacheckie kontusze, głowice karabel, brosze, pierścienie i inne ozdoby.
W magicznym oddziaływaniu granatów istotne było połączenie ich z metalami, by uzyskać pożądany efekt i skuteczność działania.
Granat jest kamieniem wskazanym dla osób, którym szczególnie trudno jest dokonywać zmian w życiu z obawy przed nieznanym. Tego typu ludzie, mimo, iż nie są zadowoleni z obecnego stanu rzeczy, nie potrafią znaleźć odwagi, aby oderwać się od niezdrowych relacji, przyzwyczajeń, nałogów czy własnej bierności. Energia granatu pozwala przezwyciężyć własną nieśmiałość i lęk przed zmianą, gdyż buduje odwagę i poczucie własnej wartości, także tej związanej z własną seksualnością. Ufamy sobie, akceptujemy siebie i to, co aktualnie mamy, doceniamy wszystkie rzeczy czy umiejętności, które posiadamy. Nie obawiamy się niczego złego od innych i - tak, jak w samospełniającej się przepowiedni - spotykają nas tylko dobre rzeczy.
Granat pomaga w pokonaniu obaw związanych z podjęciem ryzyka i wyzwaniami, które stoją za pójściem za swoimi marzeniami.
Może dlatego, w każdej epoce spotykamy biżuterię z tymi pięknymi i fascynującymi kamieniami.