nowosci

Archiwum Biżuterii

Medalion złoty - sekretnik z diamentami starego szlifu - Francja, II połowa XIX w.

Medalion złoty - sekretnik z diamentami starego szlifu - Francja, II połowa XIX w.

sprzedany.png

MEDALION ZŁOTY W FORMIE SEKRETNIKA Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU 0,45 ct

FRANCJA - II POŁOWA XIX W.

 

Biżuterię sentymentalną, zwaną także dość trafnie z fr. parlante - czyli 'opowiadającą'  - tu o jakimś uczuciu - wyrażała w historii biżuterii  nie tylko forma jubilerska  - medaliony, sekretniki, włosiane plecionki, złączone serca czy wreszcie strzała Amora - ale także  i kamienie, ich symbolika i kompozycja, jak w tym medalionie, gdzie diament, ponadczasowy symbol  miłości,  w formie kwiatowej rozetki,  został wpisany w motyw le trèfle  /z fr. koniczyna/, z upodobaniem wykorzystywany w historii biżuterii. 

 

Motyw ten został tu niezwykle oryginalnie przedstawiony, jako trójlistna koniczynka, w niespotykanej, pełnej dawnego kunsztu złotniczego,  kompozycji  i formie sekretnika.

 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., Francja.

Ocechowanie -  historyczne urzędowe punce probiercze Francji z okresu 1847-1919 /złoto różowe pr. 0,585/ bite na koluszku oraz bocznej części konstrukcji medalionu.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach historycznych: starych fasetowych szlifach Mazarina na starych formach owalnych o łącznej masie 0,45 ct. 

Biel - H-I /Wesselton do Top Crystal/, czystość SI.

Wymiary kamieni  - 3,5 mm, 2,5 mm, 1,7 mm. Oprawy srebrne typu abdek.

Ażurowa dekoracja, grawerunek, oplot filigranowy, granulacja. Ornamentyka floralna z elementami rocaille  w formie półplastycznej okalającej  sekretnik.

Na odwrociu schowek sentymentalny oryginalnie przeszklony, szkło fazowane.

 

Masa medalionu - 13,380 grama.

Wymiary - długość z zawiesiem 6,3 cm, szerokość - 3,4 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki, zarówno konstrukcji całości, jak i zdobień oraz kamieni.

 

Sekretnik zachwyca nie tylko niezwykłym kunsztem wykonania właściwym dla starej Francji, pięknem dawnego diamentu i szlifu, tak doskonale tu wyeskponowanym w formie kwiatowej rozetki, ale przede wszystkim bardzo oryginalną, inną, zupełnie niespotykaną formą le trèfle i urzekającym zdobieniem, pełnym wdzięku i nieodpartego czaru.

Jednostkowy egzemplarz emanujący nie tylko magią  XIX w. biżuterii francuskiej, ale przede wszystkim tak pięknie wyrażoną symboliką miłości, zupełnie już dziś nieobecną.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty