nowosci

Archiwum Biżuterii

Platyna, szmaragdy i diamenty - bransoleta art deco lata 20/30. XX w.

Platyna, szmaragdy i diamenty - bransoleta art deco lata 20/30. XX w.

sprzedany.png

PLATYNOWA BRANSOLETA ZE SZMARAGDAMI I DIAMENTAMI 0,78 CT

ART DECO, LATA 20.-30. XX W.

 

Art deco - ideał geometrycznego piękna - doskonale wyraża ta bransoleta  i mam tu na myśli także platynową konstrukcję  całości.

 

Odnowa w postaci art déco przyniosła geometryzację i symetrię formy, prostotę, funkcjonalność, elegancję i wyrafinowanie. W tym czasie wprowadzono nowe, geometryczne szlify kamieni - kwadrat, bagiet, trapez, trójkąt. Luksus, nowoczesna jak na owe czasy forma, ale i nawiązanie do stylów klasycznych, ekskluzywne materiały, elegancja i mistrzostwo wykonania to podstawowe cechy biżuterii art deco, zaś diamentowa biżuteria stała się symbolem epoki.

Lata 1920/30-te to także czas wyrafinowanego i niepowtarzalnego designu w biżuterii, obok drogocennych kamieni jak diament czy szmaragd, stosowano z upodobaniem najlepsze kruszce podkreślające i piękno diamentu, i stanowiące o jakości wyrobu - szczególnie platynę, która eksponowała kolor kamienia i blask diamentów.

 

Platyna jest stosowana do wyrobu biżuterii o najwyższej jakości. Jest dużo cenniejsza od złota. To rzadko występujący metal. Jest 30 razy rzadsza od złota. Wykorzystywana już była w starożytności w Grecji i Cesarstwie Rzymskim w formie stopu z innymi metalami, które jej zwykle towarzyszą (ruten, rod, pallad, osm, iryd). Egipcjanie ozdabiali platyną sarkofagi. Do Europy platynę sprowadzili w 1750 roku Hiszpanie, którzy sądzili, że jest to tylko odmiana srebra. Początkowo niedoceniana, nazywana była „platina”, co oznacza: „małe srebro”, „sreberko”.

Platyna ma doskonały połysk metaliczny. Jest trwała, kowalna i plastyczna. Charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia (około 1780°C), którą nieznacznie tylko daje się obniżyć przez stopienie z innymi metalami. I dlatego jest wyjątkowym wyzwaniem dla jubilerów. Gdy udało się otrzymać kowalną platynę, biżuteria z niej stała się niezwykle poszukiwana na europejskich dworach.

 

Z początkiem XX w., ok. roku 1912, jako tani jej substytut, wyparło ją białe złoto, ale nie na długo - triumfalny powrót platyny nastąpił w latach 20-tych XX w., kiedy to wraz z diamentem staje się symolem ekskluzywnej biżuterii art deco. Jest wyśmienitym materiałem jubilerskim, a osadzone w niej kamienie nabierają dodatkowego piękna i szlachetnego blasku. Jest trwała, a po latach wyroby z niej pokrywają się bardzo atrakcyjną patyną - "szronem"  - eksponując urodę kamieni  - jak w tej właśnie bransolecie z lat 20/30. wykonanej w platynie próby 0,950.

 

Czas powstania/pochodzenie - lata 20.-30. XX w., okres i styl art deco, prawdopodobnie Francja.

Zdobienie - szmaragdy naturalne w szlifach geometrycznych -  carre o masie szacowanej w oprawach - ok. 1 ct.

Szmaragdy, zgodnie ze sztuką epoki,  oprawne w złoto pr. 0,750. Kamienie bardzo dobrej jakości, czystości i barwy.

Diamenty w szlifach starych brylantowych i raut o masie łącznej ok. 0,78 ct.  Barwa bieli - H, czystość - SI.

 

Masa bransolety - 22,710 grama.

Wymiary - szerokość 7,5 mm na poziomie centralnego elementu z kamieniami, szerokość ogniw po obwodzie - 4 mm.

Długość użytkowa po zamknięciu/obwód   - 18,9 cm.

Stan zachowania - oryginalny z epoki, bardzo dobry zarówno konstrukcji, jak i kamieni - bez żadnych zastrzeżeń.

 

Egzemplarz rzadki w formie, kompozycji, połączeniu kruszców i kamieni, jak i niezwykłej precyzji pracy w platynie. 

Estetyka art deco jest tu niezwykle wyrazista w charakterze, z dominantą geometrii i symetrii formy, wyrafinowanej prostoty w połączeniu z wysmakowaniem projektu i szlachetnością kompozycji, co gwarantuje nie tylko użycie platyny, ale i kamieni - wysokiej klasy szmaragdów z diamentami.

 

Funkcjonalność, elegancka  nowoczesność i minimalizm z duszą i klimatem szalonych lat 20.-30. XX w. tworzą całość o ponadczasowym charakterze,  wyrafinowaną i wyrazistą, o pięknych proporcjach i w mistrzowskim wykonaniu.

 

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty