Archiwum Biżuterii
MEDALION SREBRNY W FORMIE SEKRETNIKA Z MINIATURĄ NA PORCELANIE
WIEDEŃ, XIX W.
Biżuterię sentymentalną, zwaną także dość trafnie z fr. parlante - czyli opowiadającą o jakimś uczuciu - wyrażała w historii biżuterii nie tylko forma jubilerska - medaliony, sekretniki, włosiane plecionki, złączone serca czy wreszcie strzała Amora - ale także i kamienie, ich symbolika, jak w tym właśnie sekretniku, gdzie, obok urokliwej rodzinnej scenki rodzajowej, mamy w oprawie miniatury turkusy, które z upodobaniem łączono wówczas z perłami.
Turkus - kamień niebios - był symbolem prawdziwej miłości i kamieniem niezwykle popularnym w biżuterii, nie tylko sentymentalnej, przez cały XIX w., zaś w tym sekretniku, obok turkusowego piękna, mamy także rzadkie kamienie - prazy /dwa podczepiane wisiorki/ - zielona, nieprzeźroczysta odmiana chalcedonu, znana już od czasów antycznych.
Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w., ocechowanie - Austro-Węgry, Wiedeń 1872-1922. Srebro złocone próby 0,750.
Zdobienie/technika - miniatura malowana na porcelanie, turkusy, prazy, perły, emalia biała zimna zdobiona czarną i różową malaturą.
Odwrocie ze schowkiem sentymentalnym, przeszklone. Zawiesie w formie kokardy.
Masa medalionu - 17,260 grama.
Wymiary - 7,7 cm długości x 3,6 cm szerokości.
Stan zachowania - bardzo dobry, zarówno miniatura na porcealnie, jak i zdobienie emaliami bardzo dobrze zachowane, oryginalne zawiesie. To reprezentatywny przykład biżuterii użytkowej z tego okresu, nadto w srebrze i takim zdobieniu, dlatego tak piękny stan zachowania podkreślam szczególnie.
Sentymentalna biżuteria z ogromnym urokiem i duszą, jak i przesłaniem aktualnym także i dziś. Obiekt rzadki.
Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.
Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty