Archiwum Biżuterii
WISIOR W MUSZLI - SREBRO, PERŁY I MOTYW MUSZKI
W ORYGINALNYM ETUI, WIEDEŃ XIX/XX W.
Na styl biżuterii II połowy XIX w. szczególny wpływ miały rozwijające się nauki przyrodnicze, około 1850 r. pojawiają się nowe motywy dekoracyjne – wraz z realizmem i naturalizmem pojawiają się wyroby wiernie odzwierciedlające otaczającą nas rzeczywistość, ale i obiekty nawiązujące do stylów historycznych. Różna była ich symbolika. Motywy roślinne i zwierzęce, wiernie odtworzone ptaki, węże, owady , gałązki z liśćmi, kwiaty, wici latorośli i bluszczu - królują po Londyńskiej Wystawie Światowej w 1851 r.
Popularnym motywem stają się owady - żuki, motyle, pająki, muszki. Inspiracje te również widzimy później w epoce secesji, jednak w dość już stylizowanej formie.
Wisior inspirowany naturą - różowa muszla na srebrnej konstrukcji z motywem muchy.
Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w., Wiedeń.
Ocechowanie - urzędowe punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier na srebro pr.3 - 0,800 z cechą miejską Wiednia. Cechy bite na zawiesiu, koluszku i srebrnej konstrukcji muszli.
Zdobienie - muszla różowo-kremowa, półperły i perła słonowodna, realistyczny motyw muszki zdobionej szmaragdem, półperełkami i oczka rubinkami ? - tu ze względu na formę, oprawę, jak i wielkość kamieni brak możliwości diagnostycznych w celu identyfikacji.
Masa wisiorka - 5,30 grama.
Wymiary - długość 4,7 cm x szerokość maskymalna 3,2 cm.
Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny bez poźniejszych ingerencji.
Wisior zachowany w pięknym, oryginalnym skórzanym etui, z idealnie wymodelowanym do kształtu muszli wnętrzem wyłożonym jedwabiem.
Rzadki kolekcjonerski egzemplarz z ponadczasowym urokiem i klimatem epoki, jak i pełnym finezji i wdzięku motywem natury zachwyca oryginalnością i pięknem dawnej pracy jubilerskiej, nadto zachowany w oryginalnym etui jest dla miłośników fauny w biżuterii zdecydowanym rarytasem.
Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty