nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX w. złoty sekretnik z diamentami starego szlifu - 1 CT - i emalią, w formie serca

XIX w. złoty  sekretnik  z diamentami starego szlifu - 1 CT - i emalią, w formie serca

sprzedany.png

ZŁOTY SEKRETNIK  Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU 1 CT  I  EMALIĄ

W FORMIE SERCA,  XIX W.

 

Dam Ci serce szczerozłote....- odsłona trzecia :-)

 

Ponadczasowy motyw serca,  obecny we wszystkich epokach i środowiskach kulturowych,  od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi. W starożytności uznawano je za źródło myśli, rozumu i uczuć, (emblemat Erosa,  boga miłości). W wiekach następnych to skarbnica wzruszeń, odczuć i sił życiowych. Serce do dzisiaj to symbol wszystkich zdolności duchowych  - to esencja duchowej strony człowieka. 

I tak,  dopóki nie zgaśnie miłość, która rządzi życiem każdego człowieka,  motyw serca nigdy nie wyjdzie z mody  - i trwał będzie po wsze czasy.

 

Tym razem, z serduszkowej kolekcji galerii, złote serce w formie okazałego sekretnika, wykonane w złocie próby od 0,420 do  pr. 0,530. /złoto badane  spektrometrem, świadectwo badania zostaje dołączone do zakupu/.

 

To katalogowy przykład biżuterii, która swoimi źródłami sięga sentymentalizmu i uczuciowości ostatniej ćwierci XVIII wieku - bo WTEDY ......,  inspiracją do wykonania ozdoby były" ...wspomnienia straconego Przyjaciela, wdzięczność ku rodzicom, uwiecznienie iakiey  miłei dla duszy okoliczności...".

 

I tak powstawała biżuteria parlante -  OPOWIADAJĄCA - o pamięci, miłości, żalu, przyjaźni czy patriotyzmie. Biżuteria PARLANTE - biżuteria, która ma do przekazania jakąś opowieść - o różnych emocjach i uczuciach - niezależnie od czasu i miejsca powstania.

 

W formie serduszkowego sekretnika, ze schowkiem sentymentalnym, medalion  ten stanowi  reprezentatywny przykład XIX w. biżuterii sentymentalnej. Forma serca plastycznie wymodelowana.

 

Czas powstania/pochodzenie -  II połowa XIX w., Austro-Węgry lub Niemcy.

 

Zdobienie - 15 diamentów naturalnych w szlifach rozetowych na formach nieregularnych owali;

centralny diament mierzy 5,6 mm x 4,5  mm,   pozostałe od 5 mm -  3,5 mm, do ok. 2 mm w zawiesiu z perłą;

Masa  łączna min.  - 1,00 ct.

Barwa: J-K /Top Crystal-Crystal/, czystość SI.

 

Rozety diamentowe, z właściwym tylko sobie, diamentowym blaskiem i połyskiem, są doskonale wyeksponowane w szatonowych oprawach, szlachetnej patynie na złocie z odpowiednim światłocieniem,  ale także, na co zwracam szczególną uwagę,  ich urodę świetnie podkreśla czarna emalia,  oryginalnie  kładziona na przemian z dekoracją  grawerowaną.

 

Szczególnie zachwyca także odwrocie sekretnika, doskonale harmonizujące z całością kompozycji  - zdobione  grawerunkiem i czarną  emalią, przeszklone,  oraz piękne, zdobione perłą i małymi diamentowymi rozetkami, zawiesie medalionu. 

 

Masa  sekretnika - 10,300 grama, wymiary - długość z zawiesiem 4  cm, szerokość - 2,2  cm.

Łańcuszek nie jest przedmiotem sprzedaży.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, diamenty bez wtórnych uzupełnień, pięknie zachowana emalia,  całość bez żadnych uszkodzeń czy napraw,  w wyśmienitym stanie.

 

Nie tylko na wieniec papierowych niezapominajek, to serduszkowy sekretnik, niezwykłej, niepowtarzalnej urody i charmu - formy serca z połączeniem magii i mocy diamentów.

 

Sekretnik  z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty