nowosci

Archiwum Biżuterii

Złota bransoleta z motywem muszli w białej emalii - biedermeier, I połowa XIX w.

Złota bransoleta z motywem muszli w białej emalii - biedermeier, I połowa XIX w.

sprzedany.png

ZŁOTA BRANSOLETA Z MOTYWEM MUSZLI  W  FORMIE  SEKRETNIKA

BIEDERMEIER, POCZ. XIX W.

RARE

 

Bransoleta z I połowy XIX w., z okresu,  kiedy to biżuteria przyjęła najbogatsze formy, rozbudowane i bardzo efektowne. Precjoza z tej epoki wykonywane były ze złotej lub srebrnej, pokrywanej złotem,  lekkiej blachy, perfekcyjnie cyzelowanej, repusowanej  i grawerowanej, często z dużymi kamieniami o intensywnych barwach lub kolorowym szkłem, dominowały zróżnicowane faktury i wielobarwne emalie.

 

Ornamentyka inspirowana była rokokiem, przeważały  zdobienia wolutowe, mięsiste liście, kwiaty, pąki, roccaille, pełna plastyka formy. Szczególną uwagę  zwraca dekoracyjność form, lekkość i  płynność linii, jak w tej właśnie  bransolecie z motywem muszli w białej emalii. 

 

Bransoleta wykonana w złocie próby 0,750.

 

Czas powstania/pochodzenie -  XIX w., ok. 1820-40,  Francja lub Austria. 

 

Technika/zdobienie - złoto dęte, repusowane, cyzelowane,  ornamentyka rokokowa w pełnoplastycznej formie  z motywami floralnymi - liści i owoców winorośli.

Motyw muszli dekorowanej białą emalią w formie schowka sentymentalnego. Element zamocowany  na zawiasku  do medalionu bransolety.

 

Muszle - w Europie symbolizowały księżyc, kobiecość i płodność. W Grecji były atrybutem wynurzającej się z piany morskiej Afrodyty. Jako znak życiodajnej wody muszla była dla starożytnych Greków przede wszytkim znakiem szczęścia, wynikającego z trwania życia i narodzin kolejnych pokoleń. Uosobieniem tych płodnych sił przyrody była właśnie Afrodyta, toteż muszlę poświęcono właśnie tej bogini.

 

Bransoleta ta nawiązuje także do XVIII w. sentymentalizmu  - schowek/sekretnik na pamiątkę miłości, żałoby, miejsca, osoby... oraz ornamentyka roślinna  - wszak pnącza winorośli to wierność w XIX w. symbolice kwatowej. 

 

Masa bransolety - 14,740  grama, wymiary -  front 4,4 cm szerokości, dalej obręcz po obwodzie - od 2 cm do 7 mm na odwrociu.

Owal obręczy mierzony wewnątrz - 5,4 cm x 4,6  cm, na szczupły nadgarstek, choć, co podkreślam, bransolety tego typu noszono powyżej nadgarstków.  Obwód mierzony wewnątrz ok. 16,5 cm.

 

Stan zachowania - bardzo dobry -  zważywszy na wiek bransolety - bez mała 200-letni -  wykonanie w takiej technice w wysokiej próbie złota oraz ornamentykę  i zdobienie emalią, tak dobry stan  jest rzadko spotykany. Dekoracja frontu i emalia w stanie doskonałym, zapięcie sprawne, jedynie  wewnątrz obręczy na jej tylnej części nieznaczne  punktowe wgniecenia.

 

Wszystkie elementy dekoracji kompletne bez ubytków, napraw i uszkodzeń.

 

Reprezentatywny w formie i technice wykonania przykład biżuterii epoki biedermeier, jednak z bardzo rzadkim motywem,   jeśli idzie o bransolety, a także przedstawieniem go w formie sekretnika. 

 

Unikalny, historyczny egzemplarz prezentujący niezwykły kunszt XIX w. złotnictwa, subtelność i precyzję pracy - i rzadko już dziś spotykanej biżuterii  z tego okresu,  tej klasy  i w takim stanie zachowania.

 

Emanuje  kobiecością, klimatem epoki  i nieprzemijającym urokiem rzeczy dawnej. 

 

Dla koneserek tematu - piękny nabytek do kolekcji  i  antycznych  złotych stylizacji z epoki.

 

Certyfikat  biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów jest dołączony do zakupu.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty