nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta art deco, platynowo-złota z diamentami starego szlifu - 3 ct, pocz. XX w.

Bransoleta art deco, platynowo-złota z diamentami starego szlifu - 3 ct,  pocz. XX w.

sprzedany.png

BRANSOLETA PLATYNOWO-ZŁOTA Z BRYLANTAMI I DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU - 3 CT

ART DECO, OK. 1910-15 r.

 

Unikalna, w mistrzowskim wykonaniu, bransoleta wykonana  w złocie próby 0,750 i platynie próby 0,900 - front.

 

Czas powstania/pochodzenie - początek XX w., ok. 1910-15, forma bransolety, wzornictwo, użyte kruszce i najwyższa jakość oraz precyzja wykonania wskazują na francuską szkołę jubilerską z tego okresu.

Ocechowanie - importowe/wwozowe - urzędowe historyczne punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier z okresu 1901-1921 bite na zamku bransolety.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach brylantowych starych - 9 kamieni o masie łącznej szacowanej w oprawach - 1,80 ct.

Barwa bieli - H, czystość VS.

 

Pozostałe diamenty - 105 kamieni - szlify rozetowe - o masie ok. 1,20 ct. Biel - H, czystość - SI.

 

Technika - konstrukcja ażurowa, ażur wycinany i piłowany, krawędzie opraw i dekoracji zdobione perełkowaniem i millegraine'm w platynie, górne krawędzie bransolety pokrywa grawerunek, zabezpieczenie zapięcia także grawerowane doskonale wpisane w całość kompozycji bransolety - bez początku i końca. Wyrafinowany estetycznie obiekt kolekcjonerski i jak najbardziej użytkowy.

 

Stylistyka początkowego okresu art decoratifs, typowego dla francuskiej estetyki i z najwyższym poziomem sztuki złotniczej, gdzie ten styl narodził się jeszcze przed I wojną światową, bo już w tym okresie spotykamy biżuterię z tymi cechami i motywami zdobniczymi, zaś na jego upowszechnienie i nazewnictwo miało wpływ otwarcie w 1925 roku w Paryżu międzynarodowej wystawy nowoczesnej sztuki dekoracyjnej Des Arts Decoratifs et Industriels Modernes (Międzynarodowa Wystawa Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu).

Samo określenie d’art decoratifs, odnoszące się do przedmiotów dekorujących, pojawiło się jeszcze w II  połowie XIX wieku. Natomiast w szerszym znaczeniu stylu art deco użył go właśnie Le Corbusier, który podczas tejże wystawy pisał artykuły tytułowane 1925 Art Déco.

 

Masa bransolety - 35,360 grama.

Wymiary - szerokość 1,4 cm, długość - 18,2 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny bez żadnych zastrzeżeń i późniejszych ingerencji.

 

Wyrafinowana elegancja i mistrzostwo pracy jubilerskiej - absolutny perfekcjonizm wykonania nieobecny we współczesnej odlewanej galanterii biżuteryjnej, zachwyca nie tylko formą pełną finezji i blasku diamentu w platynie, ale i subtelnością, smakiem i wysublimowaną ornamentyką zdecydowanie oddającą klimat i ducha tamtych czasów.

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty