nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza ze srebra złoconego w formie kokardy - granaty i turkusy, Austro-Węgry, Praga XIX w.

Brosza ze srebra złoconego w formie kokardy - granaty i turkusy, Austro-Węgry, Praga XIX w.

sprzedany.png

BROSZA W FORMIE KOKARDY  - SREBRO ZŁOCONE, TURKUSY I GRANATY

AUSTRO-WĘGRY, PRAGA XIX W.

 

Brosza wykonana w srebrze próby 0,750, złoconym.

 

Czas powstania/pochodzenie - ostatnia ćwierć XIX w., lata 70/80-te, Praga.

Ocechowanie - historyczne urzędowe punce probiercze na srebro próby 4 /0.750/ ówczesnych Austro-Węgier z cechą miejską C-Praga.

Punce bite na haczyku broszy, szpilce - tu także dodatkowa cecha kontrolna dla Pragi i monogram złotnika RL oraz na mocowaniu zawiasu.

 

Zdobienie - granaty, turkusy wielobarwne i miejscami zachowana biała i czarna emalia.

Technika - forma plastyczna, grawerunek, filigran i granulacja.

 

Masa broszy - 13,55 grama.

Wymiary - 5,5 cm szerokość x 4,6 cm długość.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalna całość konstrukcji i zapięcie,  kamienie w bardzo ładnym stanie bez uszkodzeń, ubytki w emalii.

 

Brosza prezentuje styl historyczny II połowy  XIX w., tak charakterystyczny dla terenów Austro-Węgier, w pięknej formie i kunszcie pracy jubilerskiej,  z charakterystycznym dla tego nurtu użyciem kamieni - turkusów i granatów, jak i białej emalii.

 

Przykład historycznej, użytkowej srebrnej biżuterii w pięknym oryginalnym i kompletnym stanie, z tego okresu i z ocechowaniem monarchii austro-węgierskiej - tu  Pragi -  bywa coraz rzadziej.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

 

_____________________________________________________________________________________

 

Motyw kokardy zajmuje szczególne miejsce w historii biżuterii i jest obecny praktycznie w każdej epoce - przyjmując różne formy jubilerskie, mniej bądź bardziej stylizowane, ze zdobieniem czy to w postaci diamentów czy kamieni kolorowych, zawsze jednak pełen wdzięku i kobiecości, stał się  już ponadczasową klasyką - czarującą.

 

Nierzadko ważna była także symbolika tego motywu - w XIX w. biżuterii podwójna kokardka w tzw. 'węźle miłości' symbolizowała więź zakochanych, a wywodziła się ze starożytnego motywu. Wyrażała więc emocje i była ulubioną formą w nurcie sentymentalnej biżuterii, szczególnie modnym i bardzo popularnym  w XVII i XVIII w. we Francji.