nowosci

Archiwum Biżuterii

Medalion - sekretnik z granatami piropami, XIX/XX w.

Medalion - sekretnik z granatami piropami, XIX/XX w.

sprzedany.png

MEDALION W FORMIE SEKRETNIKA

Z GRANATAMI - XIX/XX w.

 

Rzadki okaz - medalion wykonany w srebrze złoconym niskopróbnym ok. 0,750 oraz metalu złoconym - złote double.

 

Czas powstania/pochodzenie - około 1900 r.,   Austro-Węgry lub Niemcy.

 

Zdobienie - granaty piropy w szlifach rozetowych na formach okrągłych i łezki.

Piropy - (z j. gr. piropos - podobny do ognia) w szlifach wysokich rozet, w oprawach typu pave, charakterystycznych dla dawnej  biżuterii z granatami, o intensywnym wybarwieniu.

Odwrocie przeszklone - szkło fazowane.

 

Masa sekretnika - 16,3 grama.

Wymiary - 7,5 cm długość x 3,3 cm szerokość maksymalna.

Stan zachowania - bardzo dobry, rzadko spotykany w tego typu biżuterii - oryginalne, piękne zawiesie, granaty bez ubytków i uszkodzeń, przeszklenie i odwrocie w wyśmienitym stanie. Żadnych napraw/przeróbek. 

 

Reprezentatywny przykład dawnej biżuterii sentymentalnej łączącej w sobie urok i nieodparty wdzięk formy z pięknem kamieni - granaty wybornej jakości, w kompozycji doskonale oddającej ich urodę i ogień.

 

 

GRANAT należy do minerałów, które od najdawniejszych czasów budziły zainteresowanie i podniecały fantazję ludzką, zaspokajały potrzebę odczuwania piękna i pogłębiały przesądy. Jest jednym z 29 kamieni, którym w starożytności i jeszcze w średniowieczu przypisywano magiczną i uzdrawiającą moc. Do dziś należy do grupy kamieni zodiakalnych - kamienień urodzinowy miesiąca stycznia

.

Swoim podopiecznym użycza całej gamy pięknych kolorów życia i miłości.

Czerwone granaty uważano za tajemnicze. W Indiach almadyn o pięknej czerwonej barwie był czczony jako święty kamień Buddy. Z tych właśnie granatów wykonywano pierścienie, brosze, kolczyki oraz gemmy, na których ryto wizerunki bogów i cesarzy. Pochodzące z pierwszych wieków chrześcijaństwa krzyże, zdobione są bardzo często granatami.

 

Już w antyku wierzono, że intensywna, purpurowoczerwona barwa tych kamieni wpływa przyciągająco, utrwalając miłość między ludźmi.

Krzyżowcy w wyprawach do Ziemi Świętej używali amuletów z czerwonymi granatami, by strzegły ich przed ranami. Zachowane do dziś w wielu staroruskich cerkwiach ikony i oprawy Ewangelii lśnią od czerwonych granatów. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie znajduje się maleńka czarka wykonana z granatu, należąca niegdyś do Anny Boleyn. Księżna Izabela Czartoryska weszła w jej posiadanie pod koniec XVIII wieku. W licznych muzeach można podziwiać wykonane z piropów piękne guzy, zdobiące szlacheckie kontusze, głowice karabel, brosze, pierścienie i inne ozdoby.

W magicznym oddziaływaniu granatów istotne było połączenie ich z metalami, by uzyskać pożądany efekt i skuteczność działania.

 

Granat jest kamieniem wskazanym dla osób, którym szczególnie trudno jest dokonywać zmian w życiu z obawy przed nieznanym. Tego typu ludzie, mimo, iż nie są zadowoleni z obecnego stanu rzeczy, nie potrafią znaleźć odwagi, aby oderwać się od niezdrowych relacji, przyzwyczajeń, nałogów czy własnej bierności. Energia granatu pozwala przezwyciężyć własną nieśmiałość i lęk przed zmianą, gdyż buduje odwagę i poczucie własnej wartości, także tej związanej z własną seksualnością. Ufamy sobie, akceptujemy siebie i to, co aktualnie mamy, doceniamy wszystkie rzeczy czy umiejętności, które posiadamy. Nie obawiamy się niczego złego od innych i - tak, jak w samospełniającej się przepowiedni - spotykają nas tylko dobre rzeczy.
Granat pomaga w pokonaniu obaw związanych z podjęciem ryzyka i wyzwaniami, które stoją za pójściem za swoimi marzeniami.

 

Może dlatego, w każdej epoce spotykamy biżuterię z tymi pięknymi i fascynującymi kamieniami.