nowosci

Archiwum Biżuterii

Unikalny wisior w muszli i srebrze - motyw muszki, Wiedeń XIX/XX w.

Unikalny wisior w muszli i srebrze - motyw muszki, Wiedeń XIX/XX w.

sprzedany.png

WISIOR W MUSZLI - SREBRO, PERŁY I MOTYW MUSZKI

W ORYGINALNYM ETUI, WIEDEŃ XIX/XX W.

 

Na styl biżuterii II połowy XIX w. szczególny wpływ miały rozwijające się nauki przyrodnicze, około 1850 r. pojawiają się nowe motywy dekoracyjne – wraz z realizmem  i naturalizmem pojawiają się wyroby wiernie odzwierciedlające otaczającą nas rzeczywistość, ale i obiekty nawiązujące do stylów historycznych. Różna była ich symbolika.  Motywy roślinne i zwierzęce, wiernie odtworzone ptaki, węże, owady , gałązki z liśćmi, kwiaty, wici latorośli i bluszczu  - królują po Londyńskiej Wystawie Światowej w 1851 r.

 

Popularnym motywem stają się owady  - żuki, motyle, pająki, muszki. Inspiracje te również  widzimy  później w epoce secesji, jednak w dość już stylizowanej formie.

 

Wisior inspirowany naturą - różowa muszla na srebrnej konstrukcji z motywem muchy.

 

Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w., Wiedeń.

Ocechowanie - urzędowe punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier na srebro pr.3 -  0,800 z cechą miejską Wiednia. Cechy bite na zawiesiu, koluszku i srebrnej konstrukcji muszli.

 

Zdobienie - muszla różowo-kremowa, półperły i perła słonowodna, realistyczny motyw muszki zdobionej szmaragdem, półperełkami  i oczka rubinkami ? - tu ze względu na formę, oprawę, jak i wielkość kamieni brak możliwości diagnostycznych w celu identyfikacji.

 

Masa wisiorka - 5,30 grama.

Wymiary - długość 4,7 cm x szerokość maskymalna 3,2 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny bez poźniejszych ingerencji.

 

Wisior zachowany w pięknym, oryginalnym skórzanym etui, z idealnie wymodelowanym do kształtu muszli wnętrzem wyłożonym jedwabiem.

 

Rzadki kolekcjonerski egzemplarz z ponadczasowym urokiem i klimatem epoki, jak i pełnym finezji i wdzięku motywem natury zachwyca oryginalnością i pięknem dawnej pracy jubilerskiej,  nadto zachowany w oryginalnym etui jest dla miłośników fauny w biżuterii zdecydowanym rarytasem. 

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty